Affisch för Norrtullsligan med levande musik

Norrtullsligan med levande musik


1 tim. 16 min. 

Elin Wägner skrev boken och Hjalmar Bergman filmmanuset. Stumfilmen Norrtullsligan, i regi av Per Lindberg, gick upp på bioduken 1923. Filmen var då barnförbjuden och kvinnorättskämpen Elin Wägner skrev själv en recension i Svenska Dagbladet, där hon frågade sig varför.
Fyra kvinnor arbetar som kontorsslavar i vita blusar och bor tillsammans i ett kollektiv.
Efter jobbet kastar de av sig kläderna och lever ledigt i underkläder, röker och lägger odiskade tallrikar i skrivbordslådor. De är underbetalda och en strejk står för dörren. Hur ska det gå för Pegg, Baby, Eva och Emmy i deras frigörelse? Följ med på ett äventyr som ett sekel senare är fortsatt aktuellt. Med nykomponerad musik beställd av Lidköpings Folkets Hus signerad sångerskan och kompositören Lina Nyberg - framförd av Lina i samarbete med Vindla String Quartet - blir berättelsen och upplevelsen större.
Filmen är 1 tim 16 min och restaurerad av Svenska filminstitutet. Musiken har komponerats på uppdrag av Lidköpings Folkets Hus med stöd från Kulturrådet.

Datum: 2026-03-08

Kontakta oss

Hitta till oss

Lidköpings Folkets Hus, Stenportsgatan 17

Röda Kvarn, Torggatan 8

0510-210 23

info@folketshus-lidkoping.se